Umowa na okres próbny a zwolnienie chorobowe. L4 na okresie próbnym pracownika. 

30 maja 2024

l4 na okresie próbnym

Umowę na okres próbny zawiera się z pracownikiem zazwyczaj po to, aby obie strony  miały możliwość sprawdzenia, czy współpraca będzie satysfakcjonująca i czy pracownik spełnia  oczekiwania pracodawcy. Dzięki umowie na okres próbny można ocenić kompetencje,  zaangażowanie i dostosowanie się do nowego środowiska pracy pracownika oraz ocenić od strony  pracownika warunki i atmosferę w firmie. W przypadku gdyby współpraca nie spełniała  oczekiwań, umowa na okres próbny umożliwia zakończenie stosunku pracy bez większych  konsekwencji dla każdej ze stron. 

Spis treści:

Umowa o pracę na okres próbny

Kodeks Pracy został znowelizowany 26 kwietnia 2023 r., a zmiana przepisów dotyczyła, również  umowy o pracę na okres próbny. Warto zwrócić uwagę na czas, na jaki zawieramy takie umowy.

Na jak długo zawiera się umowę na okres próbny?

Jak stanowi art. 25 k.p. umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający:

Czy umowę można przedłużyć po pierwszym miesiącu zatrudnienia?

Pracodawca może jednorazowo przedłużyć czas umowy o 1 miesiąc, jeśli jest to uzasadnione  rodzajem pracy. Podpisanie kolejnej umowy na okres próbny jest możliwe tylko w przypadku  zatrudnienia pracownika w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Przykład

Pani Ania podpisała umowę o pracę na okres próbny w dniu 03.06.2024 r. (był to jednocześnie  dzień rozpoczęcia pracy), koniec umowy nastąpi 02.08.2024 r. Umowa zawarta na okres  2 miesięcy, nie ma przesłanek w umowie o przedłużaniu umowy z powodu nieobecności w pracy.

Zwolnienie lekarskie, świadczenie chorobowe, wymiar urlopu - ważne wskazówki

Strony umowy mogą uzgodnić kwestie przedłużenia umowy o czas nieobecności w pracy. Należy  jednak podejść do tego ostrożnie. Zapis może dotyczyć urlopu wypoczynkowego, zwolnienia  chorobowego, urlopów bezpłatnych, każdej innej nieobecności. Co ważne, nie jest to  obowiązkowe, żeby zawierać to w umowach na okres próbny, jest to jedynie możliwość.

Zwolnienie chorobowe w pierwszym miesiącu pracy

Pracownik ma prawo do wzięcia zwolnienia chorobowego nawet w pierwszym dniu pracy, ale  warto zaznaczyć, że nie będzie ono płatne w każdym przypadku.

Kiedy L4 na okresie próbnym jest płatne już w pierwszym dniu?

Określone sytuacje przedstawia art.4 ustawy zasiłkowej, który wskazuje, że pracownik nabywa  prawo do wynagrodzenia z tytułu zwolnienia chorobowego w przypadku, gdy:

Okres 10 lat ubezpieczenia chorobowego zawiera wszystkie okresy obowiązkowego  ubezpieczenia chorobowego. Należy pamiętać, że liczymy razem z okresami obowiązkowego  ubezpieczenia społecznego przypadające przed 1 stycznia 1999 roku, bez względu na przerwy  między nimi.

Przykład - wynagrodzenie chorobowe w pierwszym miesiącu

Pan Maciej podjął zatrudnienie w firmie w dniu 17.06.2024 r. Egzamin dyplomowy złożył w dniu  10.06.2024 r. i jednocześnie nabył status absolwenta. Zachorował w dniu 20.06.2024 r. i otrzymał  zwolnienie lekarskie. Zgodnie z przepisami, może otrzymać wynagrodzenie za czas choroby od  pierwszego dnia, bez okresu wyczekiwania, który wynosiłby w tym przypadku 30 dni.

Przykład

Pani Ania pracowała 11 lat na umowę o pracę z obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym, po  2 miesiącach podjęła pracę na umowę zlecenie i postanowiła przystąpić dobrowolnie do  ubezpieczenia chorobowego. W przypadku Pani Ani okres wyczekiwania wyniesie 90 dni. Przerwa pomiędzy umowami wynosiła powyżej 30 dni, pani Ania przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Pozostali pracownicy i zleceniobiorcy, którzy chcą skorzystać z prawa do świadczeń  chorobowych, muszą być objęci obowiązkowym/ dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym i  odbyć czas wyczekiwania.

Zasiłek chorobowy można otrzymać…

Ważne!

Art.4 (2) Ustawy Świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i  macierzyństwa.

Do okresów ubezpieczenia chorobowego obowiązkowego lub dobrowolnego wlicza się  poprzednie okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była  spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej  służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Zasiłek opiekuńczy i macierzyński a okres wyczekiwania Pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego już od pierwszego dnia  ubezpieczenia chorobowego, tak stanowi art. 4 ustawy zasiłkowej.

Ciąża a L4 w pierwszym miesiącu pracy

Umowa o pracę na okres próbny, zawarta na okres powyżej 1 miesiąca a która uległaby  rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży ulega przedłużeniu do dnia porodu. Niestety w tym  przypadku nie przysługuje zasiłek macierzyński. Pracownica w dniu porodu przestaje być  pracownikiem i nie nabędzie praw do zasiłku z tytułu rodzicielstwa.

Zwykłe zwolnienie lekarskie a koniec umowy na okres próbny Pracownik, który otrzyma zwolnienie lekarskie powyżej końca okresu zatrudnienia, nie będzie  mógł liczyć na przedłużenie umowy z tego tytułu. Wyjątkiem jest zapis w umowie o przedłużeniu  zakończenia umowy z powodu nieobecności w pracy.

L4 na okresie próbnym - podsumowanie

Więcej informacji na temat wypłacania chorobowego, niezdolności do pracy i wypowiedzenia umowy z tego powodu znajdziesz w naszych materiałach szkoleniowych. W celu sprawdzenia ich programu zapraszamy na stronę: https://kadryverte.pl/baza-szkolen/

źródła:

Art. 25 Kodeks Pracy Ustawa zasiłkowa

Zostaw nam swój adres email, przedstawimy Ci szczegóły oferty

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.