Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)

28 lutego 2025

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) jest państwowym funduszem celowym, stworzonym w celu ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Jego działalność reguluje ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. 2006 Nr 158 poz. 1121). Fundusz ten jest kluczowym narzędziem wsparcia finansowego dla pracowników w sytuacjach kryzysowych, kiedy pracodawca nie jest w stanie spełnić swoich zobowiązań finansowych.

Spis treści:

Kto opłaca Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)?

Zgodnie z ustawą, do opłacania składek na fundusz pracy zobowiązani są pracodawcy, czyli osoby prowadzone działalność gospodarczą, która wiąże się z zatrudnianiem pracowników. Dotyczy to:

Podstawę wymiaru składki na FGŚP stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, emerytalne i rentowe.

Za kogo należy opłacać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Obowiązek opłacania składek na fundusz dotyczy pracowników, którzy są objęci ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Dotyczy to zatrudnienia na podstawie:

Ponadto, obowiązek opłacania składek występuje również w przypadku osób wykonujących pracę zarobkową w ramach stosunku pracy na rzecz pracodawcy będącego członkiem spółdzielni produkcyjnych lub kółek rolniczych. Wyjątek stanowi zatrudnienie w charakterze pomocy domowej.

Kiedy pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Pracodawca może zostać zwolniony z opłacania składek na fundusz w następujących przypadkach:

Komu i jakie świadczenia należą się z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Fundusz gwarantuje wypłatę niezaspokojonych roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Świadczenia te przysługują aktualnym i byłym pracownikom oraz uprawnionym do renty rodzinnej członkom rodziny zmarłego pracownika.

Rodzaje świadczeń obejmują m.in.:

Łączna kwota wypłaconych świadczeń za jeden miesiąc nie może przekroczyć przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Kiedy można otrzymać pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Fundusz wypłaca należności w sytuacjach określonych w ustawie, takich jak:

Jak otrzymać wypłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Wniosek o wypłatę świadczeń składa się do marszałka województwa właściwego dla siedziby firmy. Wniosek powinien zawierać:

W przypadku niewypłacalności, wniosek może być również złożony przez pracodawcę, syndyka lub likwidatora w formie zbiorczego wykazu niezaspokojonych roszczeń.

Podsumowanie

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowi zabezpieczenie dla pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy, zapewniając wypłatę należnych wynagrodzeń i innych roszczeń. Obowiązek opłacania składek na fundusz spoczywa na pracodawcach, a zwolnienia z tego obowiązku są szczegółowo określone w przepisach. W razie wystąpienia niewypłacalności pracownicy mają prawo do złożenia wniosku o świadczenia, zabezpieczając swoje roszczenia zgodnie z ustawą z dnia 13 lipca.

Zostaw nam swój adres email, przedstawimy Ci szczegóły oferty

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.