16 stycznia 2025
Zwolnienie lekarskie, znane również jako L4, jest jednym z podstawowych praw pracowników i pozwala im na czasową niezdolność do pracy z powodu choroby. Czas ten jest szczególnie chroniony przez przepisy prawa pracy, które uwzględniają usprawiedliwioną nieobecność pracownika w pracy. Co jednak dzieje się, gdy pracownik w okresie wypowiedzenia korzysta ze zwolnienia lekarskiego? Czy takie zwolnienie może wpłynąć na trwanie okresu wypowiedzenia? Sprawdźmy to szczegółowo.
Spis treści:
Czy zwolnienie lekarskie wpływa na wydłużenie okresu wypowiedzenia? Nie, zwolnienie lekarskie nie przedłuża okresu wypowiedzenia. Nawet jeśli pracownik korzysta z L4, umowa zostanie rozwiązana w terminie określonym w wypowiedzeniu. Oznacza to, że nie ma potrzeby „odpracowywania” okresu wypowiedzenia z powodu zwolnienia lekarskiego.
Kodeks pracy przewiduje różne formy zakończenia stosunku pracy. Należą do nich:
Długość trwania okresu wypowiedzenia zależy od stażu pracy u danego pracodawcy:
Przy umowach na okres próbny okres wypowiedzenia zależy od długości umowy i wynosi:
Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach zawsze kończy się w sobotę, a liczony w miesiącach – w ostatnim dniu miesiąca.
Przepisy Kodeksu pracy chronią pracownika w czasie jego nieobecności w pracy spowodowanej chorobą. Zwolnienie lekarskie pracownika to czas szczególnej ochrony, w którym, co do zasady, pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę (art. 41 Kodeksu pracy). Wyjątki przewidziane w art. 53 Kodeksu pracy pozwalają jednak na rozwiązanie stosunku pracy w sytuacjach, gdy:
Nie można jednak zwolnić pracownika, jeśli nieobecność wynika z konieczności opieki nad dzieckiem lub izolacji związanej z chorobą zakaźną.
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma prawo samodzielnie rozwiązać stosunek pracy. Dokument wypowiedzenia powinien być sporządzony na piśmie, a jego dostarczenie musi umożliwiać potwierdzenie odbioru, np. poprzez wysłanie listu poleconego z potwierdzeniem odbioru lub e-maila z podpisem kwalifikowanym.
Zgodnie z przepisami, zwolnienie lekarskie pracownika w żaden sposób nie wpływa na trwanie okresu wypowiedzenia. Nawet jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim do końca umowy, stosunek pracy kończy się w terminie określonym w wypowiedzeniu. Niezdolność do pracy ani kontynuacja zwolnienia po zakończeniu umowy nie powodują jej przedłużenia ani anulowania.
Jeśli pracownik w okresie wypowiedzenia ma niewykorzystany urlop wypoczynkowy, pracodawca może zobowiązać go do jego wykorzystania, zgodnie z art. 167(1) Kodeksu pracy. W przypadku choroby, która przerwie urlop, pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, a za niewykorzystany urlop należy mu się ekwiwalent pieniężny.
Podczas zwolnienia lekarskiego pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze 33 dni (lub 14 dni, jeśli ukończył 50 lat). Po tym okresie przysługuje mu zasiłek chorobowy. Okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego jest ściśle określony przepisami.
Jeżeli pracownik w czasie wypowiedzenia korzysta ze zwolnienia lekarskiego, a jego choroba trwa po zakończeniu stosunku pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego z ZUS. Warunki otrzymania świadczenia obejmują:
Pracodawca oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą kontrolować zasadność zwolnienia lekarskiego. Jeśli okaże się, że pracownik nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie (np. pracuje zarobkowo lub wykonuje inne czynności świadczące o tym, że jest zdolny do pracy), może zostać pozbawiony prawa do świadczeń i pociągnięty do odpowiedzialności.
Zapisz się na nasze specjalistyczne szkolenia z kadrowo płacowe lub szkolenia z prawa pracy w Kadry Verte, aby być zawsze na bieżąco i pewnie zarządzać obowiązkami. Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć zawiłości przepisów i wprowadzić je w życie.
Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia jest prawem pracownika, jednak nie wpływa na długość okresu wypowiedzenia ani nie zmienia daty rozwiązania stosunku pracy. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego zgodnie z okresem pobierania tych świadczeń, ale powinien pamiętać o konsekwencjach niezgodnego z prawem wykorzystywania zwolnienia. Transparentna współpraca z pracodawcą i przestrzeganie przepisów to klucz do sprawnego zakończenia stosunku pracy.